EGC Ostrow 2013

koledarji, rezultati, kje vse smo bili, kje vse nismo bili (pa bi morali) ...
Uporabniški avatar
glajda

Re: EGC Ostrow 2013

Odgovor Napisal/-a glajda »

Nedelja, 14.7.

Danes smo pa skoraj leteli.

Ko rečem skoraj, pomeni to, da smo do pol treh viseli na štartu pod 7-8/8 večinoma nizke oblačnosti z bazo med 500 in 700 m, da je vmes sonda trikrat neuspešno pojadrala in da nas je hladil močan veter, ki naj bi v zraku pihal med 40 in 50 km/h. Čakali smo na luknjo v oblačnosti, ki naj bi se pripeljala s severa. Vmes smo šli iz 3h AAT v 2h AAT in potem 1,5h AAT, na koncu pa je še za to zmanjkalo časa. Kasneje se je sicer dalo jadrati, discipline pa ne bi obletel nihče, saj pri tako nizkih bazah in močnem vetru ter precej oblakih izgledi niso bili dobri. Naj omenim, da lepih terenov za izvenletališko pristajanje kljub dejstvu, da je tu ravnina, ni, saj so vsi posevki precej visoki. Kar nekaj poškodb letal pri pristankih izven letališča je bilo.

Je bilo pa to po treh dneh IDB (izležavanja do bolečin) čisto dobrodošla sprememba - Kapitan ima dejansko zaradi poležavanja poškodovano hrbtno mišico. Vreme te dni niti ni bilo obupno, se je pa precej shladilo in v presledkih je vse dni deževalo. V petek smo imeli organiziran izlet v Kalisz, ki je najstarejše pisno omenjeno mesto na Poljskem. V glavnem sva se pa ukvarjala z branjem knjig in šla sama sebi na jetra, tako brezvoljna sva bila.

Za jutri pričakujejo slabše vreme kot danes (približata se topla in hladna fronta), čeprav majhna možnost za letenje še obstaja. Od torka naprej pa pričakujemo spet nekoliko boljše razmere.

Uživajte v dobrem vremenu, ki vam ga zavidava.
Uporabniški avatar
glajda

Torek, 16.7.

Danes smo se po dolgem času zbudili v jasno jutro. Napoved ni bila tako optimistična, saj smo pričakovali povečanje vlage od severa in po pol četrti naj bi se nad letališčem pokrilo.

Pred štartom sem malo počel traparije, ker sem v ključnih trenutkih poskušal sam najti dviganje v 25 km/h vetra in ko ga nisem, so mi ostali ušli. Ko je večina štartala, sem bil jaz na 400m. Kljub temu si tega nisem preveč gnal k srcu, saj so mi Avstrijci v pogovoru na tleh dejali, da po njihovih predvidevanjih pokrivanj ne bo. In res jih ni bilo.

Prva kateta je šla precej slabo. Bil sem sam in se nisem uspel držati visoko, kar je bilo ključno. Sicer je šlo iskanje dviganj nizko nekoliko bolje kot zadnjič, a vendar se splača leteti visoko, saj ko si na 300 m nad terenom prav izbirčen ne moreš biti.

Druga in tretja kateta sta šli solidno in tu sem nekaj hitrosti dobil nazaj. Za dolet se mi je direktna linija iz zadnjega sektorja zdela preveč tvegana, saj ni bilo oblakov, rezerve pa praktično nisem imel. Odločitev za kumuluse 30 stopinj s kurza (čeprav samo 18 km od cilja) je bila pravilna, saj sem bil na koncu celo previsok.

Rezultat povprečen, ampak če sem pošten, je bilo tako tudi letenje. Sicer sem imel nekaj dobrih prebliskov, a še vedno delam preveč napak.

Včeraj smo imeli poljski večer. Jedli smo dobrega prasca s prilogo, vložene kumare in solato sva spustila. Tudi pivo ni bilo slabo, njihova oranžada pa je najbrž namenjena otrokom, kajti dobra dva decilitra naj bi predstavljala 21% dnevne doze sladkorja. Se strinjava, da je bila zelo sladka :-)

Po petdnevnem premoru so komarji spet v akciji.

Imejte se lepo.
Uporabniški avatar
Denis

Odgovor Napisal/-a Denis »

Imam kritiko na izbor besed "prevec napak".
Namrec napaka je dokaj relativna zadeva. Za mene je napaka tista poteza, ki se manifestira s parkiranjem za daljsi cas, ko drugi po stratosferi letijo naprej ali s predcasnim pristankom. To pa kar ti pocnes, so pa samo manj optimalne variante, kar se vidi v primerjavi z drugimi rezultati. Pa se to ni cisto res, ker bi morali biti enaki startni casi, enaka letala, ...
Skratka hvala za zanimive komentarje in zelim ti napredek v optimizaciji leta.
Uporabniški avatar
krevh

Odgovor Napisal/-a krevh »

Boris, samo pozitivno naprej! Te spremljamo in navijamo!
Uporabniški avatar
glajda

Sreda, 17.7.

Priznam, ravnina ni moj kos potice. Vse se mi zdi enako, in ko nam dajo AAT, na pamet postavim disciplino. No, danes je nisem ravno na pamet. Prvo kateto sem postavil skrajno v desno, ker sem pričakoval, da se bodo delale kumulostrade in je bilo to najbolj v veter.

Vsi ostali so se odpeljali v sredino prvega območja in nastala je strašanska razlika. Možni razlagi sta dve:
1. peljal sem se po slabšem področju
2. ne znam leteti po ravnini
Obe možnosti sta približno enako verjetni, čeprav se mi zdi, da v nadaljevanju nisem tako močno izgubljal.

Pa še nekaj bode v oči. Nekaj časa se trudim leteti čim bolj naravnost z ne prevelikimi odkloni od kurza, ker je vsaka dodatna razdalja narejena v prazno. Tu je to popolnoma odpovedalo, tekmovalci delajo strašanske odklone od smeri, pa so še vedno hitri.

Čas štarta discipline danes ni bil bistven, saj so v razmaku ure in pol dosegali podobne hitrosti.

Sam sem prvič pričel disciplino približno ob 12:40, vendar mi ni bil všeč interval in sem se ponovno vrnil na štart. Spet sem imel probleme z dviganji in za 10 minut sem zamudil zmagovalno skupino. Ostali smo trije v dviganju, zapeljal sem se na disciplino in pričakoval, da gremo skupaj, vendar sem ostal sam. Nadaljevanje poznate.

Zelo sem razočaran, tale dirka mi res ne gre. Vsi upi na soliden rezultat so mimo. Huje pa je, da ne morem natančno določiti, v čem je problem, ali nepoznavanje terena, ali neznanje letenja po ravnini.

Škoda, očitno bo tole bolj za trening.

Uživajte.
andrejg

Odgovor Napisal/-a andrejg »

Boris je v zraku, spremljate ga lahko na http://glider.tracking.lt/ (ce seveda tracking sploh deluje; meni zgleda, da ne).
Uporabniški avatar
glajda

Četrtek, 18.7.

Napovedali so bombastično vreme in temu primerne so bile tudi discipline, 408 km klasika za klubski razred, 479 km za dvosede in 541 km za standardni razred.

V zraku ni izgledalo tako bombastično. Precej malo oblakov na disciplini, dviganja šibka, baza na 1200 m n.m. Kazalo je, da znamo imeti težave in postajali smo živčni. Ko sem se z nekaj letali znašel na vrhu dviganja blizu štartne linije, smo se pognali. Prvi dve dviganji sta bili še bolj tako-tako, potem pa se je vreme pričelo izboljševati.

Šlo je kar v redu, danes prvič nisem imel resnih težav, tudi dviganja so bila zelo dobra. Uspel sem se tudi nekajkrat peljati pod kumulostradami.

Izkazalo se je, da sem štartal nekoliko prezgodaj, skupina, ki je štartala 7 minut za nami, nas je ujela na prvi kateti, nato pa smo šli približno enako hitro.

V doletu bi bil lahko še kako minuto hitrejši, saj bi se ga dalo izvesti iz 70 km z -1000m, pod kumulostrado, vendar me je premamil trimetraš, da sem bil prepričan, da bo šlo, čeprav je izgledalo lepo.

Danes sem kar zadovoljen, del naloge sem odletel sam, enkrat sem se celo zavestno ločil od skupine, ker sem imel drugačno idejo. Če bi štartal malo kasneje, bi bil lahko povsem pri vrhu.

Imamo še dva tekmovalna dneva, upamo, da bomo leteli.

Imejte se lepo.
andrejg

Odgovor Napisal/-a andrejg »

Boris me je prosil (ukazal :P), da naj nekaj napišem. So, here goes.
Čez dan, po vzletih, se praktično nič ne dogaja - kar meni prav ustreza, konec koncev sem na dopustu in mi je poležavanje glavni cilj (zategnjene mišice gor ali dol :)). Boris pa je bil do sedaj tudi tako prijazen, da je še vsak dan prišel sam nazaj (tudi takrat, ko smo imeli mednarodni večer :o)). V naslednjih dveh dneh se mi pa tudi ne bo izneveril, upam.

Vsake toliko se naokoli smuka 'prijateljica', ki prosjači za cigarete in kakšen groš ('No cigarette. Money!'), ko se je pa usmiliš (s papirčkom, filtrom in tobakom) se pa zmrduje. Po šotorih imamo toliko elektronike, kamp pa je tako 'dobro' varovan (beri: nič), da bi nas lahko kdo zelo preprosto obral, če bi se le lotil.

Lepa stvar je, da imamo čez dan zastonj savno - v šotoru je danes bilo prijetnih 52°C.

Slika

Popoldan smo še z nekaterimi kapitani ekip (Finci, Nemci) vložili pritožbe, ker so deset pilotov kaznovali zaradi _prelahkih_ letal na včerajšnjem poletu. Med njimi tudi Borisa, ki naj bi letalo olajšal za 16kg (Nemec naj bi imel letalo lažje za 25kg). Od kod naj bi teh 16kg odvzel in predvsem zakaj - dan je bil napovedan kot dober - pa ni njihov problem. Kot tudi ne bizarnost, da bi se na isti dan polovica pilotov klubskega razreda (všteti so tudi piloti, ki so bili v okviru tolerance in niso bili kaznovani) odločila goljufati. Kakorkoli, po pristanku sva letalo morala peljati na ponovno tehtanje. Letalo je tehtalo enako kot zjutraj in enako kot takrat, ko sva prišla. Čemu je bilo to koristno vedo le organizatorji (j*banje v mozag, po mojem). Če bo pritožba ugodno rešena pa bomo še videli. Glede na izkušnje iz Nitre izpred dveh let zna biti še slabše :P.

Zdajle pa greva novemu pivu naproti.
Uporabniški avatar
glajda

Petek, 19.7.

Škoda, škoda, škoda...

Res mi je šlo dobro, potem pa nisem znal odkomplicirati vremena.

Začetek dneva naj bi bil z malo kumulusi, lahko tudi suha termika, popoldne pa 5-7/8.
Do približno 13h obup, nizko, gneča. Štart je bil v redu, paziti je bilo treba, ker so se čez nas vozili pasovi cirusov in metali senco, tako da je bila termika dušena. Danes je bil močan veter, od 30-40 km/h.

Šlo mi je v redu, do druge točke sem svojo skupino prehitel za 20 minut.

Potem pa se je proti domu pokrilo, in nisem uspel najti rešitve. Poskušal sem dobiti dviganja, pa so bila le okoli 0,5 m/s, tako da si potem v veter prišel na isto mesto. Odločil sem se, da se bom boril in ostal v zraku. Nekajkrat sem se celo zapeljal za 10 km nazaj po kurzu na sonce.

Kawi sem našel dviganje, in skupaj sva se zapeljala proti črnini, pa me je premamil lep kumulus. Kasneje sem iz datoteke videl, da je čez 4 km dobil skoraj 3 m/s in priletel do doma. Nisem verjel, da bo črnina kaj dala od sebe. Končno mi je zmanjkalo dneva in moral sem pristati. Najbolj boli to, da je skupina, ki je bila za mano 20 minut, imela za odtenek boljše razmere in prišli so do cilja.

Pristanek pa je bil poglavje zase. Terenov je zelo malo, in iz približno 1000 m višine je bil ta edini na poti, ki mi je bil všeč. Iz zraka je izgledal kot požeta pšenica, zraven nek travnik, pred terenom pa grm. Odločil sem se za pšenico in ne travnik. Še vedno je pihalo 40 km/h.
In ko pristanem, šok: pšenica ni bila požeta, temveč meter visoka. Zaradi močnega vetra je izgledala kot požeta, vmes so se videle brazde. Trava na sosednjem terenu visoka meter in pol, grm pred njim pa je bilo drevo. Tako me še nikoli ni zavedlo. K sreči je bilo vse v redu, le kmet je zavohal denar in hotel imeti 100€ za škodo, ki je skoraj ni bilo. Potem sva zbarantala na 35, ker z njim nisem hotel imeti kakšnih problemov.

Po prihodu na letališče strašanska gneča v restavraciji, danes je bilo kar nekaj izvenletaliških. Se odločiva za Ostrow, tam ugotoviva, da po 22h kuhinje ne obratujejo več . Nikjer.
Tako da sva morala v Tesco po malico.

Jutri je še zadnji dan, zvečer pa podelitev.
Uporabniški avatar
glajda

Sobota, 20.7.

Še zadnje javljanje iz Ostrowa.

Danes so zaradi večerne podelitve štartno linijo zaprli uro po odprtju. Ker se je vreme izboljševalo , je to pomenilo skoraj regatni štart.

Ker je bila naloga z območji, smo se hitro porazgubili, ker je vsakdo imel malo drugačno idejo, kam iti.
Na drugi kateti sem izbral napačno kumulostrado, ki ni bila preveč dobra, pa tudi dviganja so bila podpovprečna. Tukaj sem izgubil nekaj časa.

Pred zadnjim sektorjem sem se spet zmotno odločil za sledenje kumulostradi, ki spet ni delala, tako da sem na koncu moral spremeniti smer leta za 60 stopinj in iti v sektor pod oblak, ki je sicer postregel z dobrim dviganjem.

Povprečno odleten dan, nekako v skladu z letošnjim tekmovanjem.

Dodatek. Naknadno so nam vsem, ki smo štartali nekaj sekund po zaprtju linije, vzeli prejšnji veljaven štart. Pri meni je bilo to pred 12 minutami in tako mi je hitrost padla iz 97 na 91 km/h. Prepričan sem bil, da če štartaš kasneje, se šteje čas zaprtja linije, zato se nisem sekiral zaradi nekaj sekund. Tu imajo očitno drugačno interpretacijo. Še posebej bo to bolelo Nizozemce, ki so sicer bili danes na prvih treh mestih, sedaj pa so padli za 7-15 mest. Tim je tudi izgubil skupno četrto mesto, jaz skupno dve mesti.

Skupno 21. mesto, 83% točk zmagovalca, to pove vse. Rezultat je pod pričakovanji. Vzrok najbrž premajhno poznavanje letenja v ravnini, ki je bilo letos zelo specifično, posebej letenje v močnem vetru, ki ga ne obvladam. Verjetno bi precej pomagalo letenje v paru, saj sem kar nekajkrat pogrešal družbo pri iskanju dviganj in iskanju optimalne poti.

Zvečer nas čaka še podelitev in zaključna zabava, jutri zjutraj odpotujeva domov.

Hvala za pozornost in nasvidenje.
Odgovori