JWGC 2013

koledarji, rezultati, kje vse smo bili, kje vse nismo bili (pa bi morali) ...
flytoni011

JWGC 2013

Odgovor Napisal/-a flytoni011 »

Lep pozdrav z Leszna na Poljskem, kjer se odvija mladinsko svetovno prvenstvo. Barve Slovenije zastopa naslednja ekipa:

Miha Berginc B8
Anton Šibanc LX
Tomaž Berginc Team Coach
Nik Šalej Pomočnik

Na Poljsko smo prispeli prejšnjo nedeljo, kjer sva z Miho odletela 4 treninge. Po uradni otvoritvi se je vreme skozljalo in sicer tako, da smo vsak dan stali na gridu od 11-15h, nato so dan odpovedali. Danes smo končno leteli prvi tekmovalni dan.

Komentar dneva: Nalogo sva štartala 3 minute čez 14h, kot sva planirala na tleh. Prvi leg sva odletela najverjetneje najhitreje med vsemi (sodeč po trackingu ter prehitevanju ostalih). Na prvo težavo sva naletela, ko je Mihi odpovedal taster in nisva imela medsebojne komunikacije. Po prvi točki sva se malce ločila ter letela vsak zase dobrih 30 km, nato sva se po sreči spet našla in letela skupaj. Na drugi etapi sva padla na podn, in sicer 2x na 350m. Ker Miha ni mel postaje in je bil skoz 50 m nižje, sem letel naprej. Miha je zadaj dobil dviganje 2.5 m/s ki pa mi ga ni mogel javiti, jaz pa nisem vedel, ker sem bil spredaj, zato sva tudi padla na podn :/. V zadnjem legu se je začelo pokrivati. Za dolet sva vrtela na 28 km do končne točke( 31km do letališča) na višini 400m, dviganje 0.3-0.7 (to naju je stalo padec hitrosti iz 88 na kočno 84 :/ )... na višini 700m je crknilo, zato sva se odločila za dolet, ki se je na srečo srečno končal.

Nad rezultatom nisva ravno zadovoljna, sva pa vesela, da sva kljub nekomuniciranju odletela skupaj, ter si dobro pomagala na podnu. Na srečo tudi dan ni bil veliko vreden, prav tako sva izgubila "zgolj" 220 točk.

Rezultati: http://www.jwgc2013.eu/results_data/Clu ... C_Club.htm
Uradna stran: www.jwgc2013.eu
Toni
flytoni011

Re: JWGC 2013

2. tekmovalni dan...

Vreme: malce južnega vetra, brez oblakov večino dneva, termika 1-3 m/s do višine 900m. V termičnem maksimumu do 1300 m na plavem, ter na najbolj oddaljeni točki kumulusi do 1800 m (pod kumulusi smo leteli zgolj 30 km :/ ).

Komentar: 4 h AAT naloga, poletanje ob 11:50 ter odprtje linije šele ob 13.18h. Štartala sva nekje 10 minut po odprtju linije na maksimalni višini 1000m. Nihče ni hotel zapustiti dviganja, zato sva se odpravila sama. Po dobrih 15 km sva bila na 500 m, kjer naju je ujela prva skupina. S to skupino smo skupaj leteli do prve obratne točke med 450 -1000 m. Na prvi točki se je skupina razdelila na 2 dela, midva pa sva letela sama naprej v cilinder pod 1. oblak :) ... Od prve do druge točke sva letela kar dobro saj sva ujela skupino, ki je prvi sektor samo taknila. Na tretji točki smo imeli prve "mastne" kumuluse do višine 1800m, kjer sva se ponovno odcepila od skupine ter praktično letela celotno 4 etapo po suhem sama do Lesznega, ki pa še ni bil končna točka. Tukaj sva padla na podn in sicer na 300m, kjer sva se na srečo pobrala do 800m ter planirala proti zadnji točki, ki je bila 20km zahodno od Lesznega. Zadnje dviganje sva vrtela nekaj čez 17h na 500m dobrih 0.8m/s. Za Poljsko velja, da je ob 17:30 konec vremena - DRŽI! Ko sva imela na MC 1.0 dolet + 100m sva se odločila, da takneva zadnjo točko ter splanirava do letališča. Na srečo se je spet izšlo :) ...

Z rezultatom sva kar zadovoljna :) ...

http://www.jwgc2013.eu/results_data/Clu ... C_Club.htm

Toni
flytoni011

Včerajšnji - 3. tekmovalni dan

Meteo napoved: plava termika do 1700m, dviganja 2 m/s, maksimum med 15-17h, ob 18h konec termike. Vetra 5-10 iz jugozahoda. Napoved je bila precej zgrešena - baza do 1100m, dviganja krepko pod 2m/s

Task: 170 km racing task.

Komentar: S coachom smo se dogovorili, da tokrat štartava s skupino in sicer okoli 15h, namreč mislila sva, da bova na tasku imela hitrost nekje 80 -85 (glede na napovedane "baze" na 1700m). Poletanje se je pričelo ob 12.30 in je trajalo dobro uro za vsako klaso. Vlečejo nas Zlini s Češke, 2 Gavrona, 1 Wilga ter Brigadir.

Prva grupa je štartala nalogo okoli 14.20 h z višine nekje 1100m...seveda smo pričakovali močnejša dviganja ter višjo "bazo", zato smo po večini še čakali. Vmes je prebilo do višine 1600m s katere so štartali Čehi, midva pa sva ostala z "zmagovalno" skupino - priključila sva se grupi Nemcev, Nizozemcev, Francozov...Ker sva en dan prej štartala prva in dobila celotno skupino, sva tokrat počakala, da smo se skupaj odpeljali.Nalogo smo štartali ob 15h nizko z višine 900m. Do prve točke smo leteli skupaj, na višini med 400-900m s task speedom 53kmh, ter dviganji do max 1.5 m/s!!. Na prvi točki sva nekak prevzela pobudo in šla naprej...no potem pa se je začelo "mučenje"...letenje nizko nad gozdom vse do 300m, nakar sva se z B8 dogovorila, da se ločiva in probava poiskati kar se da (njivo sva ze zbrala). Jaz sem še naprej letel v gozd, B8 pa nad njivo s kombajnom. Na 200m nad njivo je prijelo 0.4 m/s...vse do 700m. V istem dviganju nas je vrtelo vsaj 20 ali več... pod nami pa je pristal Luke Dale (nečak od G Dalea...). Takoj nama je postalo jasno, da bo hitrost NIZKA in da je danes potrebno samo obleteti. Ura je bila že krepko čez 17, do konca naloge pa še malce manj kot 100 km, kar je bil precej zaskrbljujoč podatek (ob 18h je konec termike). Zadnja točka je bila praktično na robu največjega gozda od Lesznega proti Zieloni gori s planiranjem na 700m čez 20-30 km področje gozda (po širini in dolžini)... res je grozno, ko planiraš nad gozd kjer praktično ni terenov za outlanding in potem na 300m prime.. Zadnje dviganje smo vrteli okoli 18h, 0.5 m/s dokler ni "crknilo"... V dolet sva šla iz 900 z 39. km od letališča. V doletu smo imeli srečo, da smo planirali čez gozd, ki nam je omogočil fineso 46, zato smo iz minus 100m prišli do letališča praktično na 0m s hitrostjo 100- 110 km/h...

Danes nismo leteli zaradi dežja, jutri napovedujejo Cumuluse :) .... Upava na dan ali dva s cumulusi, da bova lahko odletela po svoje, kot sva na treningih (do zdaj smo leteli v skupinah)....

Lep pozdrav, Toni in ekipa
flytoni011

4. tekmovalni dan

3h AAT, 3-5/8 kumulusev.

Končno prvi dan s kumulusi. Štart ob 13.28 z višine 1300m pod kumulustrado. Celotni prvi leg sva odletela sama s hitrostjo 111 km/h. Na prvi točki sva ujela Nemce, Litvance ter Nizozemce s katerimi smo leteli pol drugi leg. Do sredine 3. etape sva letela skupaj s hitrostjo 107 km/h, dokler nisva prišla pod kumulus, kjer je meni prijelu, Mihi pa ne. Nastala je razlika 300m, zato sva se ločila. Miha je ostal skupaj z Danci, jaz pa sem šel naprej sam. Prvih 15 km je šlo odlično, nakar sem padel na 500m, nakar me je Miha prehitel :) ... no po 30 km sva se spet srečala ter odletela zadnjo etapo skupaj. Na zadnji etapi se je vreme bistveno poslabšalo, daleč od tega kar je napovedal meteorolog. Vse do 400m nisva dobila nič, vsaj 6 kumulusev ni prjelo vse do Lesznega, kjer sva se pobrala do 1200m ter splanirala do konca cilindra ter nazaj do letališča.

Rezultati : http://www.soaringspot.com/jwgc2013/res ... /day4.html

Danes pa spet plavo, letimo 300km disciplino, napoved termike do 1300, temperatura do 35 stopinj - težka bo!
flytoni011

5. tekmovalni dan

Napovedana termika do 1300m, brez oblakov, disciplina 244 km. Takoj nam je bilo jasno, da bo to težak dan, ter da bo potrebno hitro štartati.

Danes sva poletala zadnja v vrsti in sicer ob 13:30. Pred poletanjem sva bila precej zaskrbljena, da ne bova uspela pojadrati v 20 minutah ter se odpeljati s skupino. Na srečo sva odpela v 2 m/s dviganju ter popela do 1400m. Takoj pred odpenjajem so se začele tvoriti male fecke (čez dan je bilo 1/8 Cu), prav tako pa sva opazila, da so ostala jadralna letala precej visoko. Štartala sva ob 14:09 z višine 1800m. Po 25 km sva ujela obe skupini s katerima smo odleteli prvo in drugo etapo. Na drugi etapi smo imeli malce krize, saj smo leteli ves čas med 400 - 800m (ni bilo Cu), nakar smo malce pred 2. obratno točko dobili dviganje iz 400m do 1900 m v povprečju 2.8 m/s (vmes smo vrteli tudi do 4 m/s po integratorju).. Po obratu druge točke smo leteli nazaj v isto dviganje, v katerem pa smo imeli zgolj 0.8 m/s. Ker se nihče ni hotel prvi zapeljati ven iz dviganja, sva tokrat to storila midva. Prav zanimivo je, ko pogledaš na Zeusa in vidiš vsaj 30 flarm letal, ki ti letijo v rit in imajo med + 100 do + 300m, pa nihče ne pride naprej v frontalno postavitev. Zadnje "konkretno" dviganje - 1m/s sva vrtela na 60 km od doma na višini 1200m... Ko je dviganje "crknilo" sva rekla, da bova probala narediti dolet - seveda ni šlo. Na 500m, 29 km od letališča sva morala še zadnjič sukati 100m. Ponovno sva naredila dolet na nulo - res adrenalinsko, ko se pelješ 110km/s 7-8 km od letališča, nad hosto pa okoli 200m višine - ampak na srečo, ta hosta vedno nekaj podari - kar naju je tudi pripeljalo domov...

Drugače pa glede tekmovalcev - tak naju še ni bilo strah v dviganjih kot naju je tukaj. Po 30 letal v dviganju, vsi na isti višini, nakar se začnejo prehitevanja znotraj dviganja (Nemci, Holandci, Francozi)... in včasih gre resnično manj kot 5-10m mimo. Vsak dan padajo prijave o nevarnem letenju ter warningi... Do zdaj sem letel v Nitri, kjer je bilo več kot 100 letal, pa morem rečt, da tisto ni bilo nič proti temu, kar se tukaj dogaja...Upava, da ne bo en dan zarezalo...

Lp
flytoni011

6. tekmovalni dan

Celo noč dež ter močan veter, zjutraj vse pokrito, briefing prestavljen na 11h, predvideno poletanje ob 13h, ki pa se je začelo ob 14.30h. Imeli smo nalogo 1h in 30 min AAT. Odprtje linije ob 15.35h, štart ob 16:02 z višine 900m. Od začetka 1-2/8 Cu, ki pa so že po polovici prve etape "crknili". Leteli smo v grupi po plavem med 250 in 600m s hitrostjo na tasku 36 km/h, dviganja do 1 m/s. Po obratu prve točke nam je postalo jasno, da ne bo šlo do doma. Celotna klub klasa je pristala zunaj = 48 letal. Dan je vreden 192 točk!

Drugače pa glede varnosti. Jutri imajo team captaini safety meeting zaradi konstantnih prehitevanj, obračanj v obratno smer, ter uletavanj v dviganje. Najbolj arogantni in nespoštljivi v dviganjih so Nemci in Francozi, ki se dobesedno požvižgajo na vse in obračajo med 30 letali v sredini itd... danes smo tudi mi prijavili Nemca BX, ki je uletel brezkompromisno v dviganje z visoko hitrostjo ter potegnil pred mene. Najini krili sta bili max 2m narazen (jaz sem že videl trk), tudi na logerju se vidi kot da bi se zaletela...

Lp
Uporabniški avatar
krevh

Odgovor Napisal/-a krevh »

Imam podobno izkusnjo iz Nitre (z Nemcem). Pazite nase!

lp
flytoni011

Končno dan s Cumulusi! Pa sva le dočakala dan, ko sva lahko pokazala, da nisva turista na dirki :) ...

Danes je bilo 4-5/8 Cu, do prve točke odlično, od prve do druge malce nizko (na 400m), kjer sva se z Miho ločila. Naredil sem malce več km kot ostali zato, ker sem se znašel v cilindru sredi gozda na 600m in nisem imel doleta do njive v smeri kurza, zato sem nadaljeval v cilinder kjer je bil zadnji Cumulus ter "morda" dolet do prve njive (takšnega gozda še nisem videl)...no na srečo je prijel zadnji Cumulus... potem pa divji dolet do doma :)
Rezultati: http://www.jwgc2013.eu/results_data/Clu ... C_Club.htm
Total: http://www.jwgc2013.eu/results_data/Clu ... ub_tot.htm
Gregor P.

Odgovor Napisal/-a Gregor P. »

Bravo fanta . Čestitke za odlično letenje obema. Le tako naprej tudi na nadaljnih tekmovanjih.

Lp

Gregor
Uporabniški avatar
glajda

Odgovor Napisal/-a glajda »

Bravo!
Odličen rezultat. Zelo majhni zaostanki za najboljšimi.
Škoda, da je že konec, se mi zdi, da sta se ravno ogrela in bi s kakšnim dnem več lahko posegla še višje.
Odgovori